Azerbaycan'ın elektrik sayaç okuyucuları Türkiye'den

Azerbaycan’ın tüm bölgelerine elektrik dağıtımı sağlayan Azerışıq  ASC, sahada karşılaştıkları sorunları aşmak, abonelerinin tamamına her ay ulaşabilmek, okuma anında fatura da kesebilmek için yaptığı arayışlar sonrasında Türk Firması Tente Global ile çalışmaya başladı.  Bakü bölgesinde başlayan çalışma bu yıl başından itibaren tüm Azerbaycan’ı kapsayacak şekilde genişledi.

Azerışıq ASC  IT Direktörü  Galip Hamidow, “Sahada her ay abonelerimizin tamamına ulaşamamak büyük bir sorundu. Hem abone hem da personel verimliliğimizi arttırmak için Avrupa ve Asya firmalarından teklif aldık ancak Azeri Alfabesi ile ilgili sorunlar yaşadık. Sonra Casio Türkiye Distribütörü Mobit A.Ş.’den teklif aldık. Darbelere ve iklim şartlarına dayanıklı, yazıcı ünitesi cihazın üzerinde olan, kağıt genişliği 80 mm olan Casio IT-3000, IT-3100 ve IT-9000 el terminallerini aldık. Türkiye bize yazılım konusunda da destek oldu. Bu bizim için stratejik bir karardı aynı zamanda. Ürünlerle ilgili testlerimiz bittikten sonra ilk cihazları sahada kullanmaya başladık. İlk ayda mevcut abone sayımızın %65-70 oranında sayaç okuma yapılırken, Casio El Terminalleri ile okuma oranı %84’e çıkmıştır. Daha sonraki aylarda okuma oranları %95’e kadar yükselmiştir. Azerışıq ASC, bu süreçte verdiği başarılı hizmetleriyle büyümüş, sadece Bakü’de olan hizmet sağlama görevin tüm Azerbaycan’a yaymıştır.” şeklinde konuştu.

Tente Global CEO'su Erkan Oğur, “Mobit A.Ş. olarak Azerbaycan ile yaptığımız bu çalışmanın yıllar içinde büyüyerek tüm Azerbaycan’ın elektrik sayaçlarının okunmasına ulaşmıştır. Daha önce kullanılan sistemle, aynı ay içinde abonelerin tamamına ulaşılamazken artık tüm abonelere gidilmekte ve faturaları ayında verilmekte ve hatta tahsilat da yapılmaktadır. Her zaman yanımızda olduğunu gösteren, kardeş ülke Azerbaycan ile böyle bir iş birliği içinde olmaktan çok mutluyuz.” dedi.