Mobit Bilişim, OT/VT’de güncel gelişmeleri yakından takip ediyor

Mobit Bilişim Ürün Yönetimi ve Pazarlama Müdürü Ahmet Sinan Ekinci

Mobit Bilişim, OT/VT sektöründe ilk 5 firma arasında yer alıyor

Sektöründe liderler arasında yer alan Mobit Bilişim, dünyadaki gelişmeleri ve teknolojileri yakından takip ederken, ülkemizdeki OT/VT’da pazardaki ilk 5 firma arasında yer alıyor. Özellikle  sayaç okuma (Utilities)’de sektörün lideri olan Mobit Bilişim’in sunduğu çözümler ile evler ve işyerlerindeki doğalgaz, elektrik, su sayaç okuma ile saha hizmetleri   çözümleri sunuyor.   Sektörün öncülerinden Mobit Bilişim, son 20 yıldır, tüm ürün kategorilerindeki geniş bir ürün gamı ile ülkemizin yanı sıra, yakın komşu ülkelere de hizmet sunuyor.

Türkiye’de yılda yaklaşık 100 milyon dolar OT/VT pazarı bulunuyor. Sektörün ürün kategorisinde; el terminalleri, tablet pc’ler, barkod okuyucuları, RDIF sistemleri, barkod yazıcılar, mobil yazıcılar gibi geniş bir ürün yelpazesi bulunuyor. Mobit Bilişim tüm kategorilerde geniş ürün yelpazesi ile hizmet sağlıyor.

Otomatik Tanımlama/Veri Toplama (OT/VT) sektöründeki güncel gelişmeleri değerlendiren Mobit Bilişim Elektronik ve Kontrol Sistemleri Dış Tic. AŞ. Ürün Yönetimi ve Pazarlama Müdürü Ahmet Sinan Ekinci, şunları söyledi:

Soru1-OT/VT başlığında gerek ihtiyaç ve öncelikler, gerekse teknolojik yetkinlikler nasıl bir gelişim sergiliyor?

Yanıt1- OT/VT sektöründe çok ciddi bir değişim ve dönüşüm yaşanıyor. Endüstri 4.0 ve nesnelerin İnterneti (IoT) ele aldığımızda, akıllı üretim teknolojileriyle günümüzde birçok alanda dönüşümü tetikliyor. Artık her yerden toplanan veriler, daha anlamlı hale getirilip, üretimden satış-pazarlama stratejisine kadar her alanda verimliliği artıracak şekilde kullanılıyor. Yine, akıllı telefonların ve tabletlerin yayınlaşması ve başta Android olmak üzere farklı işletim sistemlerinin OT/VT alanlarında kullanılabiliyor olmaları da, bir yandan sektörün önünü açarken, diğer yandan sektördeki değişimlere de öncülük ediyor. Günümüzde düşmeye, toza ve suya, saha şartlarına uygun dayanıklı sağlam cep telefonları ve tabletlerin yanında son kullanıcı ürünlerinin de kullanılabilmektedir. Diğer bir değişle; el terminalleri, cep telefonları ve tabletler, hemen hemen iç içe geçmiş durumdadır. Mobit Bilişim olarak Casio markamız ile bugüne kadar, iç pazarda kamu ve özel sektördeki müşterilerimizde binlerce başarılı projeye imzamızı attık. Bu yılda da global pazardaki yeni teknolojileri iç pazara taşıyan firma olarak, bu alanda yeni ürünleri getirerek, geniş bir ürün gamı ile müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda hizmet vermeye devam ediyoruz. Ayrıca, sektörümüzdeki geleceğin de “giyilebilir teknolojilerin” yaygınlaşacağını düşünüyoruz. Mobit Bilişim olarak tüm teknolojik gelişmeleri yakından takip etmekteyiz.

2-Hem yazılım ve uygulama hem donanım başlığında bu gelişimi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Mobit Bilişim olarak biz; farklı sektörlerde ve farklı ihtiyaçları olan müşterilerimize, tıpkı bir terzi gibi “Tailor-Made” çözümler sunuyoruz. Müşterimizin önce ihtiyacını tespit ediyoruz, ardından ihtiyacı olan donanımı ve yazılımı sağlıyoruz. Sayaç okumadan perakendeye, lojistikten ulaşıma (Hızlı Tren), güvenlik çözümlerinden saha çözümlerine kadar birçok alanda sunduğumuz çözümler ile pazarın lider firmaları arasında yer alıyoruz.

3-Sunduğunuz mobil teknolojiler ve OT/VT çözümleri ile ilgili stratejiniz hakkında bilgi verir misiniz?

Mobit Bilişim olarak, 1998 yılından itibaren pazardayız ve ana stratejilerimizden birisi şudur. Müşterilerimizin ihtiyaçlarını doğru anlayarak, ihtiyaçlarına göre doğru ürünü konumlandırmaktayız. Böylece müşterilerimizin, hem doğru ürünleri tercih etmelerini, doğru yatırımları yapmalarını ve maksimum fayda elde etmelerini sağlıyoruz. Mobit Bilişim olarak müşterilerimize, 3 inçten 12 inçe kadar ekran büyüklüğü olan, dayanıklı cep telefonundan Tablet PC çeşitlerine kadar çok geniş bir ürün gamı sunuyoruz. Özetle, geniş ürün gamımız, 20 yıldır sahip olduğumuz deneyim ve tecrübemiz ile müşterilerimiz için danışmanlık yaparak, doğru ürünü almalarına öncülük etmekteyiz. Kamu sektörü ve özel sektör olmak üzere, her iki alanda da hizmet veriyoruz. Sayaç okuma (Utilities), perakende sektörü, depo-lojistik sektörü, saha satış, sağlık sektörü, güvenlik sektörü, ulaştırma sektörü, tarım ve hayvancılık sektörü gibi geniş bir alanda hizmet vermekteyiz. Türkiye’nin ilk binde yer alan firmaları ve Kobi’lerimiz ile çalışmaktayız. Zira Otomatik Tanımlama/Veri Toplama (OT/VT) kullanılmasıyla işletmeler, bir yandan verimliliklerini arttırırken, diğer yandan kayıplarını azaltıp insan hatasını minimum seviyeye indirmektedir.

4-Şirketlerin bu teknolojilere yaklaşımlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ülkemizdeki işletmeler, teknolojideki gelişmeleri yakından takip ederek, firmalarına hızlıca uyarlamaktadır. İş süreçlerinde verimlilik sağlayacak teknolojileri, işletmelerine entegre etmeyi istiyorlar. Bu noktada, gerek internet ortamında, gerek yerel ve global fuarlarda güncel gelişmeleri yakından takip ediyorlar. OT/VT uygulaması büyük ölçekli firmalar için olmazsa olmazdır. Son yıllarda, küçük ölçekli işletmelerde; verimlilik artışı, kayıpların önlenmesi, müşteri memnuniyetinin sağlanması vb faydaları nedeniyle, bu alana yatırım yapmaktadırlar.

5-Gerek küresel bazda gerek Türkiye özelinde OT/VT pazarındaki beklentilerinizi paylaşır mısınız? 

Az önce de ifade ettiğim üzere gelecekte; hem OT/VT pazarında, hem de birçok alanda “giyilebilir teknolojiler” daha fazla yer edinecektir. El terminallerinin yanı sıra cep telefonları ve tabletlerinde artık OT/VT alanında kullanılabilir olması ve gelecekte giyilebilir teknolojilerle entegrasyonu ile pazar gelişmeye devam edecektir.